Lieutenant Colonel Augustus Newman VC OBE - Essex Regiment ( att'd No. 2 Commando )


Names N to Y - Alphabetical list of Victoria Cross recipients who attended the Afternoon Garden Party given by HM Queen Elizabeth II in the grounds of Buckingham Palace on 17th July 1962.

FName LName Regiment Campaign Year





Augustus NEWMAN Essex Regiment St Nazaire Raid 1942
Harry NICHOLLS Grenadier Guards Belgium 1940





James OCKENDON Royal Dublin Fusiliers Belgium 1917





Basil PLACE Royal Navy ( HM Submarine X-7 ) Norway 1943
Patrick PORTEOUS Royal Artillery Dieppe 1942
Arthur PROCTOR King's ( Liverpool ) Regiment France 1916





John READITT South Lancashire Regiment Mesopotamia 1917
Ivor REES South Wales Borderers Belgium 1917
William REID Royal Air Force Volunteer Reserve Over Germany 1943
Thomas RICKETTS Royal Newfoundland Regiment Belgium 1918
Walter RITCHIE Seaforth Highlanders France 1916
Eric ROBINSON Royal Navy ( HMS Vengeance ) Dardanelles 1915
George ROUPELL East Surrey Regiment Belgium 1915
William RUTHVEN 22nd Bn, AIF France 1918
Robert E D RYDER Royal Navy St Nazaire Raid 1942
Robert E RYDER Middlesex Regiment France 1916





Charles SHARPE Lincolnshire Regiment France 1915
Albert SHEPHERD King's Royal Rifle Corps France 1917
Robert SHERBROOKE Royal Navy ( HMS Onslow ) Arctic 1942
Parkash SINGH 8th Punjab Regiment, Indian Army Burma 1943
Ernest SMITH Seaforth Highlanders of Canada Italy 1944
John SMYTH 15th Ludhiana Sikhs France 1915
Charles SPACKMAN Border Regiment France 1917
Gordon STEELE Royal Navy ( HM Coastal Motor Boat 88 ) Kronstadt Harbour 1919
Percy STORKEY 19th Bn, AIF France 1918





Henry TANDEY Duke of Wellington's Regiment France 1918
Frederick TILSTON Essex - Canadian Scottish Regiment Germany 1945
Charles TRAIN London Regiment ( London Scottish ) Palestine 1917
Paul TRIQUET Royal 22nd Regiment Italy 1943
Victor TURNER Rifle Brigade Egypt 1942
Thomas TURRALL Worcestershire Regiment France 1916





Theodore VEALE Devonshire Regiment France 1916





Richard WAKEFORD Royal Hampshire Regiment Italy 1944
Sir Arnold WATERS Corps of Royal Engineers France 1918
Sir Tasker WATKINS Welch Regiment France 1944
Ferdinand WEST Royal Air Force France 1918
Archie WHITE Yorkshire Regiment France 1916
William WHITE Machine Gun Corps France 1918
William WILLIAMS Royal Naval Reserve ( HMS Pargust ) Atlantic Ocean 1917
Richard WILLIS Lancashire Fusiliers Gallipoli 1915
Eric WILSON East Surrey Regiment Somaliland 1940
Wilfred WOOD Royal Northumberland Fusiliers Italy 1918
Geoffrey WOOLLEY 9th ( County of London ) Regiment Belgium 1915
Peter WRIGHT Coldstream Guards Italy 1943
George WYATT Coldstream Guards France 1914





Thomas YOUNG Durham Light Infantry France 1918

Header

Go to VC Home Page