Acting Leading Seaman James Magennis VC - Royal Navy ( HM Midget Submarine XE.3 )


Names F to M - Alphabetical list of Victoria Cross recipients who attended the Afternoon Garden Party given by HM Queen Elizabeth II in the grounds of Buckingham Palace on 17th July 1962.

FName LName Regiment Campaign Year





Norman FINCH Royal Marine Artillery ( HMS Vindictive ) Zeebrugge 1918
George FINDLAY Corps of Royal Engineers France 1918
Henry FOOTE 7th Royal Tank Regiment Libya 1942
Ian FRASER Royal Naval Reserve ( HM Submarine XE-3 ) Johore Straits 1945
Bernard FREYBERG Queen's Royal West Surrey Regiment France 1916
William C FULLER Welch Regiment France 1914





Philip GARDNER 4th Royal Tank Regiment Tobruk 1941
Charles GARFORTH 15th Hussars France 1914
Benjamin GEARY East Surrey Regiment Belgium 1915
Thomas GOULD Royal Navy ( HM Submarine Thrasher ) Off Crete 1942
Cyril GOURLEY Royal Field Artillery France 1917
Sir Reginald GRAHAM Argyll & Sutherland Highlanders Mesopotamia 1917
Fred GREAVES Sherwood Foresters Belgium 1917
John GRIMSHAW Lancashire Fusiliers Gallipoli 1915





Ali HAIDER 13th Frontier Force Rifles Italy 1945
Reginald HAINE Honourable Artillery Company France 1917
Sir Lewis HALLIDAY Royal Marine Light Infantry China 1900
John Brown HAMILTON Highland Light Infantry Belgium 1917
Reginald HAYWARD Wiltshire Regiment France 1918
Alfred HERRING Northamptonshire Regiment France 1918
James HEWITSON King's Own Regiment France 1918
Albert HILL Royal Welch Fusiliers France 1916
Norman HOLBROOK Royal Navy ( HM Submarine B-11 ) Dardanelles 1914
Stanley HOLLIS Green Howards Normandy 1944
James HUFFAM Duke of Wellington's Regiment France 1918
Alfred HULME 23rd Bn ( Canterbury ) Regiment Crete 1941
David HUNTER Highland Light Infantry France 1918
James HUTCHINSON Lancashire Fusiliers France 1916





Gilbert INSALL Royal Flying Corps Over France 1915





Norman JACKSON Royal Air Force Volunteer Reserve Over Germany 1944
Manley JAMES Gloucestershire Regiment France 1918
David JAMIESON Royal Norfolk Regiment France 1944
Francis JEFFERSON Lancashire Fusiliers Italy 1944
Alan JERRARD Royal Air Force Italy 1918
Dudley JOHNSON South Wales Borderers France 1918
William JOYNT 8th Bn, AIF France 1918





Henry KENNY Loyal North Lancashire Regiment France 1915





Ganju LAMA 7th Gurkha Rifles Burma 1944
David LAUDER Royal Scots Fusiliers Gallipoli 1915
Harry LAURENT 2nd Bn New Zealand ( Rifle ) Brigade France 1918
Herbert LE PATOUREL Royal Hampshire Regiment Tunisia 1942
Hubert LEWIS Welch Regiment Greece 1916





James MAGENNIS Royal Navy ( HM Submarine XE-3 ) Johore Straits 1945
John MAHONY Westminster Regiment, Can Inf Corps Italy 1944
Cyril MARTIN Corps of Royal Engineers Belgium 1915
William MCNALLY Yorkshire Regiment Italy 1918
Sir Anthony MIERS Royal Navy ( HM Submarine Torbay ) Corfu Harbour 1942
John MOLYNEUX Royal Fusiliers Belgium 1917
Edward MOTT Border Regiment France 1917
John MOYNEY Irish Guards Belgium 1917
George MULLINS Princess Patricia's Canadian Light Infantry Belgium 1917
Edgar MYLES Welch Regiment Mesopotamia 1916

Header N to Y

Go to VC Home Page